آشپزخانه قلب خانه است و فضایی است که افراد بیشتر وقت خود را در آن سپری می کنند. زیبایی و کارایی آشپزخانه نقش بسیار مهمی درطراحی داخلی منزل دارد و می تواند چهره جذابی به منزل بدهد. با توجه به اینکه متراژ خانه های امروزی کوچک است. لوازم ووسایل آشپزخانه روزبه روز درحال افزایش است. اگر آشپزخانه به صورت اصولی طراحی و دیزاین شود، نقش بسیار مهمی درطراحی و زیبایی کابینت دارد. در این مقاله به بررسی انواع طراحی آشپزخانه می پردازیم.

همانطور که می دانید این طراحی آشپزخانه است که باعث می شود کابینت ها یا تجهیزات به چه شکلی در آشپزخانه جایگذاری شوند. طراحی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع طراحی آشپزخانه

انواع طراحی آشپزخانه آنچه که امروزه کاربرد دارد نسبت به گذشته متفاوت است. درگذشته آشپزخانه محلی برای طبخ غذا بوده، اما امروزه کاربرد آن تغییر پیدا کرده و در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه نقش موثری دارد. علاوه برطبخ غذا، محلی برای جمع شدن خانواده می باشد.

با توجه به این که عملکرد متفاوت پیدا کرده است.با توجه  به این دلیل طراحی آن باید براساس اصول وقواعد انجامشود تا بهره وری از آن افزایش پیدا کند.

طراحی آشپزخانه u شکل:

درآشپزخانه یو شکل از دو دیوار در مقابل هم که توسط یک دیوار میانی بهم متصل می شوند. سه دیوار که به شکل یو انگلیسی درکنار هم قرار گرفته اند، نقشه پلان یو شکل آشپزخانه را تشکیل می دهند. از آشپزخانه یو شکل یکی از پرکاربردترین انواع آشپزخانه است. ازاین نوع آشپزخانه در طراحی مدرن به دلیل کاربرد بسیار زیادی که دارد، استفاده می شود.

در آشپزخانه یو شکل به دلیل این که فضای آشپزخانه به چند قسمت تقسیم می شوند، شلوغی در آن دیده نمی شود. دراین نوع آشپزخانه می توان از شلوغ شدن فضا جلوگیری کرد.

با استفاده از یک پنجره بزرگ در آشپزخانه می توانید فضای آشپزخانه را نورگیر کنید. با استفاده ازپنجره فضای شما را بزرگ و زیبا نشان می دهد.

به دلیل اینکه این آشپزخانه سه دیواردارد یکی ازبهترین انواع برای نصب کابینت می باشد. یکی از پرکاربردترین و پرجاترین انواع آشپزخانه، پلان یو شکل است.

طراحی آشپزخانه u شکل

طراحی آشپزخانه l شکل:

آشپزخانه ال شکل یکی از بهترین طراحی آشپزخانه است.با استفاده ازاین نوع طراحی می توانید از نقاط کور آشپزخانه به بهترین طریق استفاده کنید. در آشپزخانه ال شکل اتاق نشیمن و آشپزخانه درراستا هم قرار دارند و بهم متصل هستند. این کار باعث می شود نشیمن بزرگتر به نظر برسد.

در آشپزخانه ال شکل از یک دیوار و یک دیوار کوتاه بهم متصل شده اند. البته اضلاع می توانند باهم برابر باشد. این مسئله به محیط و سبک آشپزخانه بستگی دارد. برای فضاهای بزرگ و کوچک آشپزخانه ال شکل مناسب می باشد.

آشپزخانه ال شکل انعطاف بالایی برای چیدمان آشپزخانه دارند. یکی از ایرادات آشپزخانه ال شکل این است که درآن نمی توان جزیره به کار برد.

طراحی آشپزخانه l شکل

طراحی آشپزخانه تک دیواری:

از انواع دیگر طراحی آشپزخانه، آشپزخانه تک دیواری هستند و سبک مدرن در طراحی می باشند. اگر در منزلتان آشپزخانه تک دیواری دارید از رنگ روشن درطراحی آن استفاده کنید.

به طور مثال کابینت ها، دیوارها و سایر وسایل را رنگ روشن انتخاب کنید. یکی دیگر از کار استفاده از رنگ های متضاد درآشپزخانه تک دیوار بهترین گزینه است که می تواند چهره آشپزخانه را دگرگون بسازد. در آشپزخانه تک دیوار میز ناهارخوری در جلوی آشپزخانه قرار دارد و باعث جداشدن فضای آشپزخانه از نشیمن می شود.

طراحی آشپزخانه جزیره دار:

وجود جزیره در آشپزخانه فضای رویایی را به وجود می آورد. با وجود جزیره در آشپزخانه امکان فعالیت روی پیشخوان رابه وجود می آورد.

وجود جزیره در آشپزخانه تاثیرپذیر از متراژ آشپزخانه است. شما در آشپزخانه های بزرگ می توانید جزیره در آن قرار دهید. برای قرار دادن کابینت جزیره باید فضای آشپزخانه به حدی باشد که جزیره در آن قرار بگیرد. کابینت جزیره در آشپزخانه کاربردهای متفاوتی دارد. می تواند یک کابینت چهار سویه با پیشخوان باشد و یا محلی برای قرارگیری اجاق گاز باشد.

طراحی آشپزخانه جزیره دار:

کابینت جزیره علاوه براین که سطح زیادی برای کار به وجود می آورد، به کارایی و جاگیری آشپزخانه کمک می کند.

آشپزخانه شبه جزیره ای:

آشپزخانه شبه جزیره به عنوان اوپن در ایران می شناسند. بهترین گزینه برای طراحی آشپزخانه در خانه های کوچک می باشند. این کابینت ها به دلیل نوع چیدمان برای آشپزخانه های کوچک مناسب هستند و کارایی و فضاسازی آشپزخانه کمک شایانی می کند.

یکی از ویژگی های آشپزخانه شبه جزیره این است که بدون ایجاد دیوار فضای کافی برای کابینت ها به وجود می آورد. در این نوع ازطراحی آشپزخانه کانتر و پیشخوان بزرگ که همان اوپن است برای کار کردن وجود دارد.

آشپزخانه شبه جزیره ای:

طراحی آشپزخانه به شکل طویل و باریک

اگر فضای کمی برای طراحی داخلی در اختیار دارید، بهترین گزینه استفاده ازطراحی آشپزخانه طویل و باریک است. آشپزخانه طویل وباریک از انواع طراحی آشپزخانه مطرح دنیا است. اگرچه این سبک طراحی قدیمی به نظر می رسد و سال هاست در دنیا سبک شناخته شده می باشد.

آشپزخانه طویل و باریک از دو پیشخوان بلند وموازی در امتداد هم قرار دارند. درآشپزخانه طویل و باریک کشوها و کابینت ها و سایرلوازم موازی و روبروی هم قرار دارند.

طراحی آشپزخانه به شکل طویل و باریک

طراحی آشپزخانه منزل خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *