انواع چوب کابینت آشپزخانه

زیباترین کابینت ها توسط ذهن خلاق طراحان، طراحی می شود. اکثر مدل های طراحی کابینت ها چوبی هستند. کابینت های چوبی هم در سبک و هم در سبک مدرن به زیبایی طراحی می شوند. کابینت ها از چوب طبیعی با بافت و گره های ساده و پیچیده تهیه می شوند و فضای دل نشینی را در محیط آشپزخانه به وجود می آورند. در این مقاله به انواع چوب برای کابینت آشپزخانه می پردازیم.

واضح است که هیچ درختی شبیه بهم نیست پس در نتیجه برشی کهمی خورد طرح و بافتی ایجاد می کنند. این بافت در چوب حفظ می شود تا در قرارگرفتن کنار هم شکل بخصوصی بوجود آورده می شود. رنگ ها و موادی که در مراحل بعدی به آن اضافه می شوند این زیبایی را نمایان می کنند. و دوام کابینت را بالا می برند.

شناسایی انواع گونه های چوبی

چوب از طریق فعالیت درخت در طی سالیان به وجود می آید. درخت پس ازآن که به بهره برداری می رسد، درخت را قطع می کنند و انواع چوب مانند (الوار، تراوس، تخته و غیره) تبدیل می شود.

انواع چوب کابینت

با توجه به گونه های مختلف چوبی می توان چوب ها را از نظر رنگ، به دو دسته تقسیم کرد.

-چوب های ساده:

این چوب ها دارای رنگ و ساختمان یک نواختی هستند، مانند چوب های گلابی، صنوبر و غیره

-چوب های منقش:

این دسته از چوب ها دارای نقش و رگه های متفاوت هستند، مانند چوب راش، گردو و غیره. نقش های چوب، بسته به نوع برش چوب، دارای صورت های مختلف هستند.

برخی از گونه های چوب کابینت

کابینت با چوب بلوط

چوب بلوط، چوبی نیمه سنگین و نیمه سخت و درشت بافت می باشد. فشرده و محکم است و نماد قدرت می باشد. در گذشته های دور یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی در اروپا بوده است.

کابینت با چوب بلوط

چوب بلوط در برابر سایش و رطوبت دارای مقاومت زیادی می باشد و بهترین چوب برای پارکت، ساخت مبلمان، کتابخانه و میز است.

در داخل چوب بلوط به رنگ قهوه ای روشن تا تیروه و بیرون چوب بلوط خاکستری یا زرد است.

کابینت با چوب راش

چوب راش در جنگل های ایران موجود می باشد. راش درختی است که دارای شاخ و برگ فراوانی است و سایه خوبی هم دارد.

از نظر خواص ظاهری چوب راش درون به رنگ کرم مایل به قرمز است. دوایر چوب راش در طی سالیان فشرده شده و در نتیجه مقاطع طولی، دارای خطوط کم و بیش مشخص است. از بارزترین خصوصیات چوب راش می توان به پره های چوبی در مقاطه طولی آن اشاره نمود که در مقطع شعاعی به پر مگس و در مقطع مماسی به دوک معروف هستند.

کابینت با چوب راش

گرده بینه های در جه 1و 2 راش در ایران ببیشتر برای روکش و تخته استفاده می شود و گرده بینه های درجه 3 پس از تبدیل به الوار روانه بازار می شوند. به دلیل قابلیت آغشتگی با انواع محلول های حفاظتی، بیشترین گونه مصرفی در کارخانجات است. از چوب راش برای ساختن در و پنجره، تراورس راه آهن، میز و صندلی و غیره استفاده می شود. از سلولز چوب راش برای پارچه های ابریشمی، لطیف تهیه می شود.

کابینت با چوب افرا

درخت افرا در نواحی جنگلی می روید و به خصوص در جنگل های شمال ایران فروان یافت می شود. افرا دارای گونه های مختلفی در ایران وجود دارد می توان افرا اپلت، افرا شیردار و کیکم نام برد. بزرگ ترین افرای ایران، اپلت است. چوب افرا دارای رنگ سفید مایل به کرم با درخشندگی صدفی است. دوایر چوب افرا بع دلیل چوب تابستانه در مقطع عرضی کاملا مشخص و در مقطع مماسی، مواج و در مقطع عرضی، رگه ای ایجاد کرده است.

کابینت با چوب افرا

چوب افرا سنگین، سخت، راست تار، خوشکار، سبک و شکننده است . مناسب برای صنایع کف پوش ، روکش ساری، ساخت تخته چند لایه، ساخت لوازم مهندسی و غیره می باشد.

کابینت با چوب گردو

درخت گردو بسیار بلند است و ارتفاع آن 10 تا 40 متر می رسد. چوب آن ریز بافت و صیقل پذیر و رنگپذیری و قابلیت کنده کاری خوب می باشد. رنگ چوب گردو به رنگ خاکستری مایل به قهوه تیره با رگه های مشکی است و بسیار با دوام است.

کابینت با چوب گردو

این چوب نیمه سنگین و نیمه سخت است . موارد مصرف چوب گردو با توجه به ارزش آن برای تهیه روکش استفاده می شود و همچنین در کارهای تزیینی و ساخت مبلمان کاربرد دارد.

مزایای کابینت چوبی

از انواع متریال در ساخت کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام دارای ویژگی هایی هستند.

مزایای گلی کابینت های چوبی عبارتند از :

-زیبایی و جلوه بصری بالایی دارد:

استفاده از چوب سالها دردنیا به خصوص کشورهای اروپایی به شدت مرسوم است. چوب طبیعی یکی از آسان ترین متریالی بوده است که در اختیار بشر قرار گرفته است. امروز نیز در طی قرن هاست که استفاده از وسایل چوبی با کیفیت، دوام و زیبایی در کاخ ها و خانه های اشرافی مورد استفاده قرار می گیرد. گاربرد انواع چوب به عنوان کابینت آشپزخانه به خانه حس نوستالژی و لاکچری به همراه دارد.

-به سادگی تمیز می شود:

یکی از مشکلات در خانه، گردگیری لوازم به خصوص آشپزخانه است. در حالی که یک مزیت بسیار مهم استفاده از چوب برای کابینت، نحوه تمیزکاری آسان و راحت است. لوازم چوبی خیلی کم گردو خاک را به خود جذب می کنند و این یک مزیت بی نظیر برای افراد خانه دار است.

-مناسب هر سبک و چیدمانی است:

استفاده از کابینت های چوبی کار شما را برای چیدمان منزل ساده می کند. کابینت چوبی به راحتی در قالب هر سبکی قرار می گیرد و شما می توانید به راحتی از انواع چوب کابینت برای طراحی سنتی یا مدرت استفاده کنید.

-چوب متریالی با دوام است:

کابینت را نمی توان به راحتی و خیلی زود آن را تعویض و جایگزین کرد، پس بهتر است در انتخاب طرح، رنگ و در جنس کابینت دقت داشته باشید.

استفاده از انواع چوب کابینت باعث می شود که در مقایسه با سایر ورق ها، کابینت بادوام تر و مقاوم تری داشته باشید.

-طبیعی بودن و اصالت :

اصلی ترین دلیل کسانی که کابینت چوبی برای چیدمان آشپزخانه خود انتخاب می کنند توجه به اصالت و طبیعی بودن چوب است. چوب بیش از هر متریالی با روح انسان در ارتباط است چرا که از طبیعت برآمده و استفاده از آن حس خوشایندی به انسان می دهد.

 

طراحی کابینت آشپزخانه خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

نظرات (5)

 1. شهریار آزاد
  2021-09-13

  کدام نوع چوب برای کابینت بهتر است

 2. مهدی حسینی
  2021-09-13

  خیلی ممنون

 3. محسن اذانی
  2021-09-13

  سپاس گذارم ازتون

 4. میمنت کاشفی
  2021-09-13

  کدام نوع چوب از مقاوت بالایی برخوردار است

 5. ایمان بحر آبادی
  2021-09-13

  از هایگلاس برای کابینت استفاده می شود

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *