تکنیک های جدید ساخت

در سال های گذشته روش های ساخت و ساز ساختمان پیشرفت کرده است. با فناوری های جدید برای بهینه سازی شاخص های کیفی ساختمان انجام شده است. این کار باعث مزایای قابل توجهی برای ساختمان دارد که می تواند مصارف در تعمیرات و مشاغل مرتبط با ساختمان را ثابت نگه داشته باشد.همینطور زمان ساخت کاهش یافته و هزینه ها کاهش پیدا می کند. در این مقاله با انواع تکنیک و فرم های جدید در ساخت آشنا می شویم.

1-حجم ساختاری سه بعدی

با استفاده از تکنولوژی ساخت مدولار، واحدهای سه بعدی درکارخانه انجام شده و با استفاده از روش های ساخت و سازهای تقاضا شده و مصالح ساختمانی تهیه می شوند. واحدهای انجام شده، بلوک های ساختاری پایه یا نهایی تست انجام داده ووقتی که امکانات تکمیل شده اند آن ها را مونتاژ می کنند. این بلوک ها به سرعت نصب شده و ویژگی های بتنی مانند بازدانده آتش، مقاوم دربرابر صدا، توده حرارتی و… رادارد. این شیوه از روش تکنیک و فرم های جدید در ساخت می باشد.

حجم ساختاری سه بعدی

2-مدل های پیش ساخته

در این نوع ساخت و ساز بیشتر مدل های دیوار و کف می باشند در کارگاه ساخته می شوند و سپس برای نصب به محل نصب انتقال می یابند. دراین مدل ساخت و ساز اجزای باربر مانند پوشش های تزیینی و پانل های عایق نیز تولید می شوند.این ساخت وساز با نام ساخت دیوارهای متقاطع نیز نامیده می شوند. این تکنولوژی به دلیل پیوستگی بدون درز و سهولت وهمچنین ساختو ساز ونصب بسیار بالای آن به صرفه قرار دارد.

مدل های پیش ساخته

3-سیستم قالب تونلی

با استفاده از سیستم قالب تونلی ساختار سلولی با الگوهای تکراری از طریق ساخت دیوارهای یکپارچه در یک واحد عملیات انجام می شود. با استفاده از قالب و بتن در کارخانه تولید می شوند.

سیستم قالب تونلی

4-روش استفاده از تخته های لغزنده

این مدل ساخت و ساز به سادگی قالب بندی برای سریع ساخت قطعات مسطح استفاده می کند.تا به راحتی و با سرعت، امکانات و پارتیشن ها انجام بگیرد. خدمات پیش ساخته زمانی انجام می گیرد که بتوان خدمات را بدون وقفه در نواحی زیرین قطعات انجام داد. هر شرکت ساختمانی با ساختار از همان شیوه استفاده می کند که طرح های داخلی را بتوان به راحتی تغییر داد. مصالح مورد نیاز کمتر است که هزینه های کار به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

روش استفاده از تخته های لغزنده

5-روش پایه های پیش ساخته

پایه ها را می توان با سرعت با واحدهای بتنی پیش ساخته که در کارخانه تهیه می شوند و کیفیت بالایی هم که دارند، ساخت. در این روش مصالح ساختمانی برای پایه، از طریق شمع های بتنی در کناریکدیگر قرار می گیرند و دارای استحکام و مقاوت لازم هستند. این مدل ساخت و ساز امکان انجام کارهای ساختمانی رادر هوای نامطبوع رادارد.

روش پایه های پیش ساخته

6-روش ساخت بتن ترکیبی

این مدل ساخت و ساز با به کار بردن مزایای پیش ریخته گری بتن در ساختمان، زمان تحویل ساخت و ساز را افزایش می دهد. کیفیت بالایی دارد و هزینه های ساخت و ساز زا کاهش می دهد.

7-روش استفاده از مصالح ساختمانی نازک

استفاده از این مدل ساخت و ساز باعث کاهش مصرف ملات می شود.که عمق آن از 10 میلی متر به کمتر از 3 میلی متر می شود. در نتیجه می توان ملات را با سرعت با بهره وری بالا در پانل های دیواری استفاده کرد.

با استفاده از بلوک های بتنی بزرگ کارایی ساخت وساز بیشترمی شود وهزینه ها به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می کند. درطول یک روز، تعداد تولید ملات مورد نظر بالا است،زیرا پخت ملات سریع و بدون آسیب رساندن به استحکام می شود که این کار باعث ازبین بردن مشکل موارد متغیر در کارمی شود.

روش استفاده از مصالح ساختمانی نازک

8-روش قالب سازی عایق بتنی icf

در این ساخت وساز از بلوک های پلی استایرن استفاده می شود که از دیواره های دو قلو استفاده می شوند. می توانند به سرعت برای ایجاد ساخت دیوار ساختمان ها تهیه می شوند. سپس قالب ساخته شده با کیفیت بالا، مخلوط و بتن کارخانه ساخته می شوند. فرایند ساخت ساختمان عاری از هر گونه خطا است و ساختار آن، سطح بالایی ازعایق صوتی و حرراتی می باشد. در این سازه بلوک های تو خالی پلی استایرن در کنارهم چیده می شوند و میلگردهایی به صورت قائم و افقی قرار می دهند و بتن ریزی در فضاهای خالی درون بلوک ها را انجام می دهند.

روش قالب سازی عایق بتنی icf

مزایای سازه icf

-سرعت بالا در ساخت و نصب آسان سازه

-نیازبه نیروی انسانی کمتر

-اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی آسان

-هماهنگ با محیط زیست

-مقاومت بالا دربرابر زلزله و باد

-صرفه جویی درمصرف انرژی

-امکان شرایط نصب درهر شرایط آب و هوایی

9- روش ساختمانی lsf

در این روش ساخت و ساز، سازه دارای یک سیستم ساخت و ساز است که برای اجرا کردن ساختمان های نهایتا 5    طبقه ای استفاده می شود.به صورت پیش ساخته و سبک است که در کارخانه تولید می شود و بعد در محل با استفاده از اتصالاتی مثل پیچ های سرمته ای، پولتو… اتصال می گردند.

این سازه به دلیل اجزای خاصی که دارد شباهت زیادی به ساختمان چوبی دارد و اصلی ترین اجزای این سازه لایه عایق حرارتی و صوتی، صفحات گچی، مقاطع متشکل از ورق های فولادی سرد نورد شده می باشد.

روش ساختمانی lsf

مزایای سازه lsf

-سرعت اجرای بالا

-وزن کم

-استفاده از مصالح ضدحریق

-مقاومت بالا

-قابل بازیافت بودن

10-سازه ساختمانی پانلی

در این سازه به جای تیر و ستون ازسیستم نیمه پیش ساخته برای ساختمان استفاده می کنند. این قطعات پیش ساخته به محل اجرا می برند که بعد از نصب دیوارها و سقف اطراف را با بتن پاشی عایق می کنند. دراین سیستم به دلیل اینکه دیوارها و سقف به صورت یکپارچه هستند به این دلیل توزیع بارها و مقاوم دربرابر نیروهای خارجی یکنواخت و همگن می باشد.

سازه ساختمانی پانلی

ازسازه پانلی در کمپ های نظامی، شهرک سازی و انبوه سازی،ساختمان های کارگاهی، ساختمان اسکان، مجتمع های رفاهی بین جاده ای و پایگاه های امدادی و… استفاده می شود.

 

گروه معماری ارج، با پشتوانه با 25 سال سابقه و تجربه و تخصص و تیک های مهندسی تراز اول و پایه یک آماده ارائه خدمات طراحی و نظارت و اجرا می باشد. جهت ارتباط و مشاوره با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

 

گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *