رابیتس و کاربرد های آن

رابیتس

 

به یک ورق شبکه ای فلزی رابیتس گفته می شود. این ورق دارای ظاهرمتفاوت نسبت به ورق ساده فلزی است و دارای چشمه هایی به اندازه های مختلف است. تولید آن در انواع گوناگون  انجام می گیرد. تعداد ستون های رابیتس و اندازه چشمه ها در قیمت رابیتس نیز تاثیر دارد.

راویز به واسطه مزایایی که دارد کاربردهای مختلفی دارد. به همین دلیل است که در دنیا با ستون ها و چشمه های مختلف تولید می شوند. اشکال چشمه به صورت دایره ای، مربعی و لوزی تولید می شود.

رابیتس چیست 

به دلیل متداول بودن نوع چشمه ها، توانایی بالای آن ها در جذب انرژی است. از دیگر ویژگی های رابیتس، سایز و زاویه شیکه آن ها است که بر چگونگی جذب انرژی و نحوه پخش آن تاثیرگذار است. اندازه زاویه شبکه استاندارد دارد. زیرا اگر زاویه زیاد باشد مقاومت کمتر دارد، به دلیل این که فضای زیادی درون آن ها وجود دارد. اگر زاویه کوچکتر باشد نیز موجب کاهش مقاومت می شود.

تعریف رابیتس

ورق گالوانیزه گرم یکی از پر کاربرد ترین محصولات فولاد است که استفاده بسیاری دارد.

رابیتس ها ورق های شبگه ای هستند که کشش عرضی و فرآیند پرس کاری ورق های گالوانیره گرم تولید می شوند. پس از انجام این مراحل آن ها را برش می دهند و محصولی به عنوان رابیتس تولید می شود.

رابیتس 

مزایای

چشمه های کوچک و زیادی که در رابیتس وجود دارد موجب جریان هوا، آب و نور می شود و همزمان یک مانع برای مواد بزرگتر ایجاد می کند که به این دلیل موجب استفاده در قفس می شود. از دیگر مزایای آن در قبال ورق های فلزی این است که لبه های راویز کشش و انقباض بیشتری تحمل می کند که موجب استفاده در پوشش زهکشی می شود.

راویز از توری ها با وزن برابر بسیار مقاوم تر است، به دلیل این که سطح بیشتری دارد. از دیگز مزیت های راویز این است که هیچ وقت به طور کامل بریده نمی شوند و دوباره بهم متصل نمی شوند در نتیجه مقاومت خود را حفظ می کنند و دوام بالایی دارند.

معایب

یکی از معایب آن که باعث بالا رفتن هزینه نصب و اجرای آن می شود، مصرف گچ زیاد آن است.

استفاده از گچ برای نصب انکارناپذیر است و به دلیل شرایط آب و هوایی مزید بر علت هم هست که وزن آن زیاد است. سقف کاذب در حال حاضر پرکاربرد ترین در حوزه این توری است. در این سقف ها دارای میگرد ها و نبشی های مخلف و رویه آن گچ و توری های گالوانیزه به هم متصل شده است. همچنین برای حجم سیمانی و فضاهای خارجی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد

استفاده از این ورق مشبک به خاطر مزایای آن بسیار زیاد است. استفاده عمده آن در ساخت و ساز است. این ورق بیشتر برای انجام گچ کاری، سیمان کاری نما و برای نگه داشتن ملات به خاطر سنگ کاری استفاده می شود.

در صورت استفاده در ساختمان ابتدا راویز توسط سیم رابیتس به میلگرد متصل می شود و سپس عملیات گچ کاری نیز صورت می گیرد. رابیتس سقف آشپزخانه و پذیرایی به این صورت انجام می گیرد.

از دیگز موارد استفاده آن ساخت قفس آهنی است که به دلیل مقاومت بالای آن نسبت به توری ها در ساخت قفس از راویز استفاده می شود.

مشخصات ظاهری و فنی رابیتس

راویز در ابعاد 60 سانتی متر در 240 سانتی متر در بازار عرضه می شود. رابیتس را می توان هم براساس ستون و هم براساس وزت آن نیز تقسیم بندی را انجام داد.

وزن رابیتس چیست؟

به ضخامت راویز است که وزن آن را مشخص می کند. به هر میزان که ضخامت بیشتر شود، وزن هم بالا می رود. در قیمت رابیتس وزن آن تاثیرگذار است.

منظور از ستون رابیتس چیست؟

در محور طولی تعداد ستون ها در حدود 9 و یا 11 و 13 است.

این ها دارای وزن سبک و نیمه سنگین و سنگین هستند و برخی هم به عنوان فوق سنگین عرضه شده اند. در برخی از کشورها حدود 17 ستون استفاده کرده انداما در ایران تعدا 13 است. کیفیت راویز 13 از راویز 9و 11 بیشتر است و دارای قیمت بالایی هم هست. در رابیتس 13 به ملات کمتری احتیاج دارد.

رابیتس کاری نمای ساختمان

کارشناسان توصیه می کنند که در نمای ساختمان از رابیتس 13 استفاده کنید بهتر است.

رابیتس 13 ستون سنگین به هیچ عنوان برای سقف های کاذب مناسب نیست و مضر هم هست. چرا که وزن بیشتری نسبت به بقیه راویز ها دارد و از لحاظ ایمنی توصیه نمی شود. کارشاسان به این دلیل رابیتس 13 را برای نما پیشنهاد می کنند که باید وزن سنگ را تحمل کنند. رابیتس های 9و 11 نمیتوانند وزن زیادی را تحمل کنند.

 

اجرای ساختمان خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *