هوشمند سازی معماری داخلی ساختمان

سیستم هوشمند سازی

هوشمند سازی ساختمان و یا مدیریت هوشمند ساختمان ِ سخت افزارها و نرم افزارهایی است که برای مانیتورینگ  و کنترل یک پارچه قسمت های مهم در ساختمان نصب می شوند. وظیفه این سیستم پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرمانهای مختلف به آنهاست. به نحوی که عملکرد اجزا مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی باشد.

سیستم هوشمند سازی

به بیان ساده تر این سیستم بر کلیه فعالیت ها اعم از باز و بسته شدن درها و ورود و خروج افراد ِ سیستم های روشنایی ِ سیستم های تهویه مطبوع ِ پنجره و پرده اتاق ها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد .

اهداف و مزایای هوشمند سازی ساختمان :

-افزایش ایمنی

در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می توان از حوادث و کاهش اثرات آن جلوگیری کرد. به طور خودکار پیام اضطراری را برای بخش ها و اتاق های خانه ارسال کرد. کنترل درب ورودی و اتصال آن به دوربین های مدار بسته و دستگاه های ثبت ورود می تواند ایمنی سیستم را به طور قیابل ملاحظه ای افزایش دهد.

-استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آن ها

این سیستم علاوه بر کاهش انرژی با خاموش نمودن و کنترل آن ها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاه ها و کاهش هزینه ها میشود

-کاهش چشمگیر هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی

استفاده از سیستم هوشمند سازی از هزینه های و 20درصد از مصرف انرژی را کم می کند .

-امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق اینترنت

با توجه به یکپارچه سازی ساختمان ِ تمام تجهیزات به صورت هماهنگ کارکرده. امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم ناهماهنگی از بین می رود.

 

-ارائه سیستم کنترلی با قابلیت برنامه ریزی زمانی عملکرد
-ایجاد محیطی مطلوب برای افزاد حاضر در ساختمان
-عدم نیاز به پیمانکار دائمی ساختمان
-امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات وعملکرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملکرد

دو روش اجرای هوشمند سازی ساختمان در پروژه ها

-هوشمند سازی ساختمان با سیم :

در این حالت برای ایجاد ارتباط با برخی از تجهیزات خانه هوشمند مانند مانیتور لمسی و دستگاه کارتخوان و یا ماژول پرده. برقی به سیم هایی برای انتقال داده نیاز است و برای این کار از سیم ها و کابل های شبکه استفاده می شود .

-سیستمهای هوشمند وایرلس:

که در آن احتیاج به هیچگونه سیم کشی ساختمان نیست .

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان :

-کنترل هوشمند تجهیزات گرمایشی و سرمایشی

کنترل تجهیزات مرکزی مانند چیلر ِ دیگ آبگرم ِ پمپ های سیستم  ِ برج خنک کن و غیره در موتورخانه و تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئل ها ِ کولرها و هواسازها از طریق هوشمند سازی ساختمان ممکن است.با این سیستم روشن و خاموش کردن تجهیزات مرکزی در زمان های مشخص و از راه دور ممکن است. این سیستم میتواند دمای اتاقها را با توجه به محیط به طور خودکار کنترل کند.

تجهیزات هوشمند سازی ساختمان :

هوشمند سازی ساختمان

-کنترل هوشمند درب و کرکره

به وسیله سیستم هوشمند سازی می توان در ِپرده ِ پنجره و سایبان را کنترل و فرمان های لازم را در این خصوص صادر کرد .

-کنترل هوشمند دزدگیر و اعلام حریق

سنسورهای نصب شده در سیستم هوشمند سازی ساختمان نقش نگهبان خانه را بازی می کنند. اگر هر یک از درها یا پنجره هایی که سنسور در آن ها تعبیه شده اند. باز شود یا فعالیتی توسط سنسورهای حرکتی نصب شده تشخیص داده شود. یا اگر کدهای غلط به سیستم های کارتی یا کد وارد شود سیستم تمامی این موارد را به منزله ورود افراد غیرمجاز به منزل تثخیص داده و ضمن پخش آژیر موضوع را از طریق خط تلفن متصل به سیستم ویا از طریق ارسال پیام گزارش می کند.

ورود و خروج پرسنل ِ دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را می توان از طریق سیستم هوشمند سازی ساختمان کنترل کرد.

سیستم اعلام حریق خانه هوشمند میتواند در هنگام بروز حادثه علاوه بر اعلام هشدار ِ روشنایی و تهویه راهروها و مسیرهای خروج امن را فعال کند. همچنین با بستن خودکار شیر اصلی گاز و قطع آب، به طور همزمان از طریق خط تلفن متصل به سیستم هوشمند با مراکز امداد رسانی مثل آتش نشانی، اورژانس و پلیس تماس گرفته و ضمن اعلام وقوع آتش سوزی ادرس ساختمان را هم به انها اطلاع داد.

-کنترل روشنایی

کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار لامپ ها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت و امکان روشن و خاموش نمودن آن ها ازراه دور و بیرون ساختمان است .

-کنترل وسایل الکتریکی

در خانه هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آن ها وجود دارد .

-کنترل تردد و سیستم ایفون تصویری

در ساختمان مسکونی با سیستم هوشمند سازی ساختمان امکان دریافت تصویر مراجعه کننده.  بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ، به همراه زمان مراجعه وجود دارد. حتی در صورت وجود اینترنت میتوان از راه دور با مهمان ارتباط برقرار کرد .

-کنترل هوشمند ابیاری فضای سبز و ویلا

با سیستم هوشمند سازی ساختمان آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام میشود .

 

هوشمند سازی ساختمان

انواع روشهای هوشمند سازی ساختمان

برای هوشمند سازی ساختمان روش ها و پروتکل ها و استاندارد های مختلفی وجود دارد . در این بخش به دو تا معروف ترین انها می پردازیم .

-Knx

این سیستم یک استاندارد جهانی کنترل هوشمند ساختمان است که از سال 2006 کاربرد آن بسیار افزایش پیدا کرده است.این سیستم امکان برنامه ریزی و یکپارچه سازی تجهیزات با برندهای مختلف را تحت یک نرم افزار واحد و با روشی بسیار راحت فراهم می کند. این سیستم تنها استانداردی است که باعث صرفه جویی تا 60 در صد در مصرف انرژی ساختمان شده و استهلاک لوازم را به حداقل می رساند.

-استاندارد bacnet

این سیستم مخصوص ساختمان ها و سیستم های بزرگی در طیف گسترده و برای تجهیزات و لوازم از برند و شرکت های مختلف است. این استاندارد در سال 1995 برپایه آخرین دستاوردهای علم انتقال اطلاعات به صنعت هوشمند سازی ساختمان عرضه شد. با استفاده از سیستم هوشمند سازی ساختمان مالکین می توانند بهترین تکنولوژی و خدمات را بدون نگرانی از هر شرکتی که می خواهند انتخاب کنند. مطمئن باشند که سیستم جدید با سیستمهای قبلی به راحتی سازگار می شود. به صورت یکپارچه کار می کند. همچنین می توانند انواع تجهیزات و کنترل کننده ها را تعویض کنند. بدون انکه نیازی به تعویض سیستم کنترل مرکزی باشد.

 

سیستم هوشمند سازی ساختمان خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *