طراحی داخلی رستوران و کافی شاپ

طراحی داخلی رستوران

به بعضی از رستوران ها وارد می شوید محو طراحی رستوران می شوید. طراحی داخلی رستوران بستگی به نوع غذا و فرهنگ آن کشور دارد. طراحی رستوران به دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی رستوران تقسیم بندی می شوند. در این مقاله می خواهیم به طراحی داخلی رستوران نیز می پردازیم.

طراحی داخلی رستوران 

طراحی داخلی رستوران سنتی

دکوراسیون داخلی رستوران سنتی ایرانی دارای ویژگی هایی می باشد که دارای ارزش زیادی هستند. طراحی داخلی رستوران ویژگی مانند طراحی مناسب، فرم، محاسبات دقیق، رعایت مسائل فنی و علمی در ساختمان، سقف های بلند، ستون های بلند و تزئینات بسیار ساده اما خاص که مورد توجه قرار دارد. قرار دادن فرم، رنگ و بافت هر کدام در طراحی داخلی دارای قواعد و اصول می باشد.

در طراحی داخلی رستوران سنتی معمولا برای ایجاد محیطی صمیمانه از سقف های کوتاه استفاده می شود.

در قدیم برای طراحی رستوران های سنتی بر این باور بوده اند که باید دارای محیط سرباز و سرپوشیده نیز باشد. به این دلیل است که در طراحی رستوران در فصل های گرم از فضای سرباز استفاده شود و در فصل های سرد از فضای سرپوشیده نیز استفاده شود.

در طراحی رستوران از محیط سرباز استفاده می کنید بهتر است در این فضا از درخت و گل و گیاه، آبشارهای صخره ای و آبنما نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی داخلی رستوران سنتی

طراحی داخلی رستوران مدرن

از مهم ترین نکات در طراحی رستوران، طراحی خارجی آن است. تابلو رستوران از مهم ترین عوامل در نمای بیرونی است، به همین جهت نورپردازی از مهم شاخصه ها در طراحی نمای خارجی جهت جذب مشتریان است. شیک و جذاب بودن نمای خارجی در طراحی رستوران باعث می شود تا مردم نمای داخلی رستوران را فضایی شیک و لوکس تجسم کنند.

به دکوراسیون داخلی نیز به اندازه طراحی نمای خارجی نیز باید اهمیت بدهیم. یکی از مهم ترین نکات برای دکوراسیون داخلی رستوران، نورپردازی مناسب می باشد. با وجود نور کافی در درون رستوران می توانید احساس آرامش در مشتری خود به وجود بیاورید. علاوه بر نورپردازی داخلی رستوران یک رنگ مناسب برای دیوارهای رستوران در جلب مشتری نیز اهمیت دارد. برای رنگ دیوارهای رستوران می توانید از رنگ های قهوه ای شکلاتی و قهوه ای آجری و یا رنگ های شاد نیز استفاده کنید.

طراحی داخلی رستوران مدرن

 انتخاب میز و صندلی و کف پوش رستوران

در طراحی داخلی رستوران راحت بودن صندلی از مهم ترین نکات می باشد که باید به آن توجه کنید. برای میز و صندلی می توانید با توجه به سبک ساده و لوکس و یا مدرن استفاده کنید. طرح کفپوش نیز در جذابیت رستوران تاثیر دارد.

اصول طراحی داخلی رستوران
رنگ

براساس نظر روانشناسان، رنگ تاثیر زیادی بر روی مغز دارد. رابطه قبل توجه ای بین رنگ و متقاعد کردن انسان وجود دارد. رنگ تاثیرات زیادی روی مغز میگذارند. به طور کلی رنگ ها باعث نگرش انسان را به محیط را تغییر می دهند.

در رابطه با غذا رنگ قرمز نیز اولویت دارد. زیرا از نظر علمیثابت شده است که رنگ قرمز باعث افزایش اشتها می شود.

دکور

در دکوراسیون و کیفیت مورد استفاده در آن در انتخاب رستوران نقش دارد. مشتری ها به صندلی و میزهای خود را از کدام برند و یا از چه جایی خرید کرده اید توجه نمی کنند. بلکه به زیبایی دکوراسیون است که جلب رستوران شما شده اند.

برای طراحی دکوراسیون داخلی رستوران می توانید راحت باشید و آزادانه عمل کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده زیاد از شیشه و رنگ های خنثی و سرد کتر حس گرسنگی به مشتری می دهد.

نورپردازی مناسب

نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است. نورپردازی باعث می شود که ارزش مبلمان شما بیشتر جلب توجه کند. همچنین می تواند برخی از ایرادات را بپوشاند.

نورپردازی گرم سبب جذب مشتری می گردد و آنان را وادار می کنند تا وارد رستوران شوند.

نورهای گرم برعکس نورهای سرد باعث ایجاد گرما و صمیمیت به محیط می دهد. اگر برای هر میز جای مناسبی برای نورها تعبیه کنید مشتریان به گفتگو بیشتر ترغیب می کند.

انتخاب درست از نورپردازی باعث جذابیت فضا نیز می شود.

اهمیت موسیقی

موسیقی تاثیر زیادی بر مشتریان دارد. براساس مطالعات کهدر رابطه با موسیقی انجام شده است ، نشان می دهد که موسیقی بی کلام تاثیری شگرفی بر روحیه افراد دارد.

موسیقی تند و شاد باعث تشدید اشتها باعث سریع تر جویدن غذا می شود. برخلاف آن موسیقی بی کلام در آرامش هنگام خوردن غذا تاثیرگذار است.

رایحه دل انگیز

از نکات مهم دیگر استفاده از عطر خوش است . عطر خوش و رایحه خوش آن از قدرت زیادی در جذب مشتری برخوردار است. حس بویایی انسان از حس قوی برای ثبت خاطرات است. بنابراین استفاده از عطر مناسب در فضا باعث می شود تا ذهن مشتری به سمت خاطرات زیبا برود.

حس ویایی بیشتر از چیزی است که قابل تصور باشد. هر انسان به طور متوسط دارای 5 الی 6 گیرند بویایی می باشدکه قابلیت تشخیص بیش از1000 تا بو دارد.

سیستم تهویه

یکی از مهم ترین و گران ترین تجهیزات در رستوان مورد استفاده قرار می کیرد سیستم تهویه است. اکر می خواهید میزان رضایت مندی مشتریان را بالا ببرید باید رستوران دارای سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه باشد.

آشپزخانه

یکی از مکان های پر هزینه در رستوران، آشپزخانه و چیدمان وسایل می باشد. برای طراحی آشپزخاننه باید دقت کنید که بین مراحل تهیه و پخت غذا و سرو آن برای مشتری اختلالی به وجود نیاد.

 

طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخلی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

نظرات (6)

 1. محسن اذانی
  2021-09-26

  ممنونم

 2. شهریار آزاد
  2021-09-26

  سپاسگذارم ازتون

 3. مهدی حسینی
  2021-09-26

  از اطلعات خوبتئن ممنونم

 4. میمنت کاشفی
  2021-09-26

  خیلی ممنون

 5. ایمان بحر آبادی
  2021-09-26

  آیا معماری سنتی با معماری مدرن می تواند در دیزاین رستوران تلفیق شوند

 6. محمد شایگان
  2021-09-26

  ممنونم

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *