طراحی داخلی کلینیک

 

در طراحی داخلی کلینیک طراوت در هر محیط بستگی به فضای داخلی دارد و مسلما کیفیت طراحی داخلی تاثیر مستقیم بر نحوه انجام فعالیت دارد. طراحی داخلی بهبود وضعیت بصری یک فضا نیست بلکه هدف آن سازگار کردن محیط با کاربری ها می باشد.

همچنین دکوراسیون داخلی روندی عملکردی، زیبایی شناختی برای رسیدن به اهداف مورد نظر می باشد. معماران داخلی هدف طراحی داخلی را برای راحتتر کردن زندگی از نظر بهبود عملکرد فیزیکی و روانی گفته اند. طراحی داخلی کینیک های زیبایی از درجه بالای اهمیت برخوردار است. باید فضایی کاملا بهداشتی و برای طراحی داخلی بسیار زیبا طراحی شده باشد.

در این مقاله قصد داریم به اطلاعاتمورد نیاز برای طراحی داخلی یک فضای کلینیک بپردازیم.

1-تعریف دکوراسیون داخلی در کلینیک

-بررسی پتانسیل های فضا و آینده گری

-ایجاد لیستی از فضاهای مورد نیاز

-لیستی از درخواست های کارفرما

-بررسی استندارد های تخصصی و عمومی فضا

-طراحی سیرکلاسیون

-طراحی پلان

1:تعریف دکوراسیون داخلی در کلینیک

در طراحی داخلی کلینیک یکی از موارد مهم ارتباط برقرار کردن مشتری با محیط است. اولین بخشی که مشتری وارد می شود پذیرش است، ایجاد فضای دعوت کننده در ورودی از نکات مورد اهمیت در دکوراسیون داخلی کلینیک است. بخش انتظار از دیگر بخش هایی است که بیمار با آن ارتباط برقرار می کند. در طراحی داخلی فضای انتظار باید طوری طراحی کنیم که ایجاد حس تعلق در بیماران به وجود بیاید.

بررسی پتانسیل های فضا و آینده گری:

در دکوراسیون داخلی کلینیک بررسی مثبت و منفی در فضا از مهم ترین نکات در طراحی است. درطراحی یک کلینیک، کاربری فضا و میزان مراجعین باید در نظر گرفته شود.

در فضا باید موقیت کلینیک، متراژ، همسایگی، سال ساخت، خیابان های منتهی به کلینیک و غیره باید در نظر گرفته شود.

ایجاد لیستی از فضاهای مورد نیاز:

در طراحی داخلی کلینیک باید لیستی از فضاهای مورد نیاز در کلینیک اهمیت زیادی دارد.

با توجه به تخصص کلینیک برای طراحی ابتدا لازم است که لیستی از بخش های مورد نیاز داشته باشیم.

این که کلینیک دارای چه بخش هایی است تاثیر زیادی در جانمایی دارد. در انتخاب متراژ باید دقت زیادی کرد چرا که کم توجهی به بخش انتظار بیماران تاثیرات نامناسبی می گذارد.

لیستی از درخواست های کارفرما :

از دیگر آیتم های مهم در دکوراسیون داخلی توجه به درخواست کارفرماست. طراحی باید شکلی پیش رود که با در نظر گرفتن اصول و استاندارد های طراحی داخلی، سلیقه کارفرما هم در نظر گرفته شود.

بررسی استاندارد خای تخصصی و عمومی :

برای ما معمارها هر پروژه یک تجربه جدید می باشد. در طراحی یک فضا لازم است در طراحی مطب به مطالعات تخصصی و از افراد متخصص به بگیریم.

در فضاهای درمانی استاندارد های عمومی مثل: حداقل متراژ فضای عبور، اتاق ویزیت،فضای پذیرش، سرویس بهداشتی، سیستم تهویه و غیره باید اطلاعات تخصصی فضاهای درمانی بررسی شود.

برای مثال در یک کلینیک لیزر، دستکاه های مورد استفاده در آن فضا باید در فاصله ای مناسی نسبت با بقیه اجزا قرار بگیرند.

طراحی سیرکلاسیون:

در طراحی داخلی توجه به سیرکلاسیون و ارتباط در فضا اهمیت دارد. سیرکلاسیون دسترسی فضاهای مهم و پر رفت و آمد به یکدیگر است.

سیرکلاسیون دو نوع است ، افقی و عمودی است. در سیرکلاسیون افقی راهروها و مسیر های رفت و آمد و ارتباط بین فضاها است. در سیرکلاسیون عمودی ارتباط عمودی فضاها از طریق پله ها و رمپ ها و سایر عناصر عمودی است.

طراحی پلان :

ار مراحل طراحی داخلی کلینیک طراحی پلان است. نقشه کلینیک اصلی ترین گام در طراحی پلان است. برای طراحی پلان باید ابعاد فضا در اختیار داشته باشیم.

ابعاد باید توسط نقشه بردار تهیه شود، نقشه وضع فضا ترسیم شود. سپس فرآیند طراحی در نقشه اصلی انجام شود. در طراحی پلان کلینیک کاربری و روابط فضایی اولویت دارد.

2-بررسی رنگ در طراحی داخلی کلینیک

-بررسی خواص درمانی رنگ ها و استفاده از رنگ ها در کلینیک

-بررسی رنگ های مختلف در طراحی داخلی کلینیک

بررسی خواص درمانی رنگ و استفاده از رنگ ها در طراحی داخلی کلینیک:

طبق گفته های سازمان بهداشت جهانی در بحث سلامتی دارد. سلامتی شامل چند بخش است، بخش روحی و روانی سلامتی بخشی است که قابل توجه و پیگیری است.

معماران ملزم به رعایت جزئیات بصری وکاربردی در دکوراسیون داخلی می کند. توجه به روحیات بیمار و تاثیر رنگ با توجه به شرایطشان از مهم ترین مسائل در طراحی داخلی کلینیک است.

رنگ ها و تاثیرات آن در دکوراسیون داخلی کلینیک :

رنگ ها در تمام زندگی جاری هستند. پس در انتخاب رنگ ها باید این را بدانیم که رنگ ها در تمام زندگی ما تاثیر می گذارد. از مسائل مهم تاثیر رنگ بر جسم انسان بوده است که همیشه مطرح بوده است.

فیثاغورث باور داشت که رنگ، شهر و موسیقی میتواند بر بیمار اثر بگذارد. براساس تحقیقات انجام شده در عصب شناسی، رنگ ها می توانند مستقیما بر بیولوژیک بدن اثر داشته باشد.

تاثیرات تجربی، اقلیمی و فرهنگی بر روی رنگ:

هر رنگ با توجه به خواص خود تاثیرات متفاوتی بر روی انسان می گذارد. ویژگی هایی که برای رنگ ها گفته می شود مطلق نیست. باید بدانیم که از رنگ ها باید در چه فضایی استفاده کنیم.

استفاده از رنگ های سرد که در فضاهای نامناسب انجام شود باعث ایجاد افسردگی می شود. اقلیم در تاثیر رنگ ها باخوردهای متفاوتی دارد. در کشورهای مختلف باهم فرق می کند مثلا در کشور آلمان رنگ قرمز نماد بد یمنی است.

3-بررسی نقش نور در طراحی داخلی کلینیک

-بررسی انواع نور

-بررسی نمونه های نورپردازی

-ابعاد و ویژگی چراغ ها

در اینجا می خواهیم به انواع نورپردازی و تاثیر آن در طراحی داخلی کلینیک بپردازیم.

دسته اول نورهای طبیعی :

استفاده از نور خورشید در طراحی داخلی کلینیک تاثیر دارد. نور طبیعی فضا را گرمتر و دنج می کند و تاثیر روی رنگ ها و متریال می کذارد. در فضاهای داخلی با رنگ های روشن به انعکاس نور در فضا داخلی کلینیک کمک کرد.

دسته دوم نور های مصنوعی :

نورهای مصنوعی به دسته عمودی، تاکیدی و تزیینی تقسیم می شوند. نورهای عمومی در فضای کلینیک بسیار اهمیت دارد باید فضای درمانی برای بیمار کاملا گویا طراحی شود.

نورهای تاکیدی می تواند در کنار نورهای عمومی به جذابیت فضا بیافزاید و نورپردازی مختلفی را به نمایش بگذارد.

نورهای تزیینی شامل لامپ های دکوراتیو است . نور مخفی جزو نورهای تزیینی هستند.

شدت روشنایی:

شدت روشنایی یک فضا باید براساس استاندارد ها صورت گیرد. روشنایی فضا باید به حدی باشد که تاریکی در فضا به وجود نیاید.

شدن روشنایی سطوح مجاور با هم اختلاف زیادی داشته باشند و از نسبت 10 به 1 بیشتر شود.

حفظ شدت روشنایی

نور های قرار داده شده باید از نظر کارکرد مناسب و طول عمر تحقیق شود. به دلیل کاهش عملکرد و افزایش عمر لامپ ها، عملکرد نور مناسب تولید می کنند.

به دلیل آلودگی در سطوح بیرونی لامپ ها از شدت روشنایی چراغ ها کاهش پیدا می کند.

4-تاثیر مبلمان در طراحی داخلی کلینیک

استفاده از مبلمان مناسب درطراحی داخلی کلینیک است. مبلمان تاثیر بسیاری بر روی جلوه بصری و جنبه کاربردی فضا دارد. توجه به طراحی زیبا و کاربردی مبلمان یک فضا تاثیر بسیاری دارد.

در طراحی مبل عوامل مختلفی در نظر گرفته می شود، عواملی مانند سن، مدت زمان سپری کردن کابر، کاربری کلینیک و غیره می باشد. مبلمان تکمیل کننده فضا است و نقش مهمی در دیده شدن فضا مختلف دارد.

 

طراحی و دکوراسیون داخلی کلینیک خود را به شرکت طراحی و دکوراسیون داخی ارج بسپارید.
گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *