متریال های مورد استفاده در نما

متریال های مناسب نما چیست؟

 

انواع متریال ساختمان، انتخاب متریال مناسب برای طراحی نما فاکتورهای مختلفی بهره می گیرد، از جمله مهمترین این فاکتورها می توان به زیبایی، مقاومت و هزینه برای تهیه و اجرای متریال مورد نظر در برمیگیرد، را شامل می شود.

متریال های بسیار زیادی برای طراحی نمای ساختمان وجود دارند که هریک از آنها خصوصیتی دارندکه با خصوصیات آنها آشنا می شویم. آشنایی با خصوصیت ها و نقاط ضعف و قوت هر یک از این متریال ها موجود می تواند در انتخاب متریال برای طراحی نما به ما کمک کند.

نمای آجری

آجر یکی از متریال هایی است که پیشینه زیادی در طراحی نما دارد. آجر نما که هنوز هم بسیاری از سطوح بیرونی ساختمان ها را تشکیل می دهد، جزو متریال هایی است که نسبت به گزینه های دیگر از قیمت مناسبی برخوردار است.

نمای آجری

استفاده از آجر در نما به این معنا نیست که نمای شما را به روش سنتی طراحی می کنید. طراحی نما می تواند با کمک متریالی مثل آجر نیز نحوی انجام گیرد که کاملا مطابق با معیارهای روز باشد. بسیاری از نماهای مدرن با به کارگیری آجر در طراحی خلق می شوند. آجر می تواند یک متریال فوق العاده زیبا باشد که حس گرما و دعوت کننده، در تناسب با معماری مدرن انجام بگیرد. یکی از مزایای استفاده از نمای آجری می توان به عدم احتیاج به نگهداری آنها اشاره کرد.

نمای سیمان سفید

سیمان سفید یکی از محبوب ترین متریال ها برای طراحان سبک مدرن به شمار می رود. از آنجا که سبک مدرن، سبکی ساده است، متریالهای به کار رفته در شکل گیری آن نیز تا حد امکان ساده و یک دست انتخاب می شوند.

نمای سیمان سفید

هزینه کمی که به کارگیری این متریال در طراحی دارد، از مزایای آن است. سرعت اجرای نما سیمان سفید به مراتب بالاتر از دیگر متریال ها خواهد بود و در صورت اجرای مناسب در طولانی مدت ظاهر خود را حفظ میکند و عمر طولانی مدتی دارد. یکی از ایراداتی که سیمان سفید دارد، کثیف شدن آن است.

نمای سنگی

سنگ از محبوب ترین متریال ها در طراحی نما به شمار می رود. سنگ ها با وجود تنوع جنس، بافت و رنگ می توانند گزینه های زیادی در رابطه با طراحی به ما کمک کند. سنگ دارای خصوصیاتی است می تواند در انتخاب مناسب برای طراحی نما انجام دهد. از جمله این خصوصیات می توان به مقاومت بالای در برابر رطوبت نام برد.

نمای سنگی

سنگ دود و گرد و غبار را جذب نمی کند و به همین دلیل ظاهری تمیز دارد. اگر در طراحی از سنگ های مرغوب و با بهترین روش اجرا شود، عمر نما تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. تنوع رنگ و جنس سنگ نیز از مواردی است که متمایز نمودن این متریال از سایر متریال های دیگر نقش بسیار مهمی دارد.

نمای چوبی

چوب یکی از متریال های زیبا و دوست داشتنی است گه به نما ظاهری زیبا و متفاوت می دهد. تکنولوژی این روزها به سمتی پیش رفته است که چوب دارای مقاومت در برابر شرایط جوی گوناگون دارد و از این نگرانی های سابق در جهت استفاده از چوب در طراحی تا حدودی از بین رفته است.

نمای چوبی

البته با همه این ها، نگهداری از نمای چوبی با سایر متریال ها متفاوت است. نماهای کار شده به وسیله چوب به نگهداری ویژه نیازمند است و باید با مواد پوششی مناسب در مقابل عوامل بیرونی محافظت کرد . تنوع طرح و رنگ چوب های مورد استفاده در طراحی نما از ویژگی های این متریال است.

نمای ترمووود

ترمووود یکی از مقاوم ترین چوب های مورد استفاده در طراحی نما به شمار می رود. تنوع رنگ و اندازه ترمووود از ویژگی هایی است که این متریال را متمایز می کند.

نمای ترمووود

ترمووود در برابر شرایط جوی مختلف مقاوت خود را حفظ کرده و از این رو در صورتی که تمایل به استفاده از چوب در طراحی نما دارید، گزینه بسیار مناسبی است.

نمای فایبر سمنت

نمای فایبر سمنت از پنل هایی تشکیل می شود که سیمانی است و دارای فیبر هستند. مقاومت این متریال تا حد قابل قابلی نسبت به چوب بالا بوده و در عین حال ظاهری زیبا را به وجود می آورد.

نمای فایبر سمنت

فایبر سمنت می تواند در برابر آتش سوزی مقاومت خود را نشان دهد و در برابر حشرات دچار خوردگی نخواهد شد که آن را از سایر متریال ها متمایز می کند.

نمای کامپوزیت

پنل های آلومینیومی که جزو دسته کامپوزیت ها هستند، از جمله مواردی است کع طی چند سال اخیر در طراحی نما مورد توجه قرار گرفته است. یکی از ویژگی های این پنل که آنها را از سایر متریال ها متمایز می سازد، تنوع رنگی گسترده و منحصر به فرد آن است که به شما این امکان را می دهد که در انتخاب رنگ مورد نظر دقت کنید.

نمای کامپوزیت

وزن این پنل ها بسیار سبک بوده و سرعت اجرا کردنشان بسیار بالا است. البته این متریال معایبی هم دارد که در صورت ورود ضربه شدید دچار تغییر شکل می شوند و در مقابل آتش سوزی مقاومت ندارند.

نمای استیل گالوانیزه

استیل گالوانیزه از متریال هایی است که مقاومت زیادی در برابر تغییرات حرارتی از خود نشان می دهد. این متریال به حالت ورق قابل استفاده است و می توان آن را در شکل و اندازه دلخواه به کار برد.

نمای استیل گالوانیزه

استفاده از ورق های گالوانیزه در کنار چوب زیا خواهد بود. به طور کلی در به کارگیری این متریال در طراحی نمای امروزه افزایش پیدا کرده استو در طاحی نمای مدرن در کشورهای خارجی طرفدارانی برای خود پیدا کرده است.

نمای شیشه ای

شاید شما از کسانی باشید که رویای داشتن یک ساختمان شیشه ای را دارید . شیشه از متریال های زیبایی است می تواند به عنوان عنصر اصلی تشکیل دهنده نما مورد استفاده قرار بگیرد. اگر ساختمان مورد نظر از لحاظ اشراف با مشکل روبرو نباشد، شیشه می تواند گزینه ای مناسب برای طراحی نما باشد.

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای عموما به چارچوبی نیاز دارد که صفحات شیشه را دربر میگیرد. بهتر است قبل از طراحی ساختمان به سازه ای که آن را نگه می دارد، توجه کنید. در طراحی نما کیفیت شیشه های مورد استفاده زمانی که در سطح وسیعی به کار می رود، مثل عایق بودن، مقاومت در برابر شکستن و جلوگیری از ورود اشعه مضر را مورد توجه قرار می دهد.

 گروه معماری و دکوراسیون داخلی ارج آماده ارائه خدمات طراحی نما بصورت تخصصی می باشد.

گروه معماری ارج آرک

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *